Zainteresowanie problematyką innowacji mocno ewoluowało na przestrzeni XX i XXI wieku. Szczególnie w branży informatycznej. Uważam, że utrzymanie środowiska sprzyjającego innowacyjności jest jednym z najważniejszych czynników pozwalających zdobyć długotrwałą przewagę konkurencyjną.
Jeszcze zanim dostałem pierwszy komputer, obserwowałem i podziwiałem firmę Microsoft. Swoimi innowacyjnymi produktami takimi jak system operacyjny Windows i pakiet biurowy Office zmieniła świat. Dokonała jego informatyzacji i zarobiła przy tym miliardy dolarów. Nigdy jednak nie była nadzwyczajnie lubiana przez informatyków, a w szczególności prawdziwych hackerów. Z firmą Google jest inaczej. Dzięki odmiennej strategii, otwartości i nastawieniu przede wszystkim na innowacyjność i dobro użytkownika, została pokochana. Odważę się stwierdzić, że Google zamienił domowe komputery w otwarte okno na świat globalnej informacji. Błyskawicznie zdobył sławę, rozgłos i olbrzymie zyski. Firmę Google uważam za najbardziej innowacyjnego giganta informatycznego. Nie ma miesiąca, a właściwie nawet tygodnia by nie ogłosiła nowego produktu lub innowacji w którymś z dotychczasowych. Google to seryjny innowator.
W 1913 Henry Ford zaprojektował pierwszą linie montażową. Kilkadziesiąt lat później, a dokładniej w 1998 została zarejestrowana firma Google. Od klilkunastu lat jest „linią montażową” zasypującą świat kolejnymi innowacjami. Przedstawienie tych dwóch firm obok siebie na pewno nie jest błędem. Ford swoimi rozwiązaniami zmienił oblicze motoryzacji i produkcji masowej, a Google dał ludzkości powszechny dostęp do uporządkowanych zasobów informacji. Dokonał rewolucji w świecie informacji i Internetu. Choć wielu jeszcze tego nie dostrzega, to firma ta na pewno zapisze się w kartach historii jako matka rewolucji w technologii informatycznej. Wystarczy włączyć komputer i wejść na stronę Google.com by na wyciągnięcie ręki mieć informacje z miliardów stron internetowych, zdjęć, dokumentów i milionów książek. Żadna biblioteka nie oferuje tak obszernej wiedzy w jednym miejscu. Wyszukiwarka Google pod względem ilości informacji jest bezkonkurencyjna. Google zmienił świat i dzisiaj trudno nam już nawet sobie przypomnieć, że kiedyś, gdy chcieliśmy poszerzyć swoją wiedzę w zakresie rynków kapitałowych, to trzeba było dreptać do biblioteki.
Ojcem tego narzędzia jest dwójka młodych naukowców, którzy uwierzyli, że są w stanie uporządkować światowe zasoby informacji i czynią to. Dzięki tej przełomowej innowacji wiedza jest dzisiaj znacznie łatwiej dostępna i możliwa do szybkiego przejrzenia. Z sukcesem algorytmy Google coraz sprawniej przeczesują kolejne książki, publikacje naukowe, a nawet dialogi z filmów video.
Pozwolę sobie postawić hipotezę: Innowacyjność jest kluczowym czynnikiem sukcesu Google. Ponadto przypuszczam, że najważniejszą innowacją Google był model biznesowy nieobciążający internautów kosztami korzystania z usług. W moich kolejnych postach będę szczegółowo dzielił się swoimi spostrzeżeniami w obszarze teorii innowacji.