Elementem wspólnym wszystkich definicji ‘innowacji’ jest stwierdzenie,
że innowacją nie jest sam pomysł, a jego praktyczne zastosowanie. Jednak myśl zawierająca obraz szansy na nowe lub lepsze rozwiązanie jest początkiem każdej innowacji. Każda innowacja ma swój początek w głowie innowatora, ale jak potem się rozwija? Jak wygląda w takim razie proces innowacji?
Istnieją dwa ujęcia innowacji – jako procesu lub jego skutku. Większą sposobność na stymulowanie innowacji mamy, gdy traktujemy innowacje, jako proces, który zamienia pomysły w realnie zastosowane rozwiązania, których celem jest osiągnięcie określonych korzyści. Proces innowacji powinien mieć charakter zorganizowany i prawidłowo zarządzany.
Proces ten składa się z 4 faz:
- Pozyskiwanie pomysłów na innowacje
- Wybór pomysłów wartych wdrożenia
- Wdrożenie
- Czerpanie korzyści
W procesie innowacji w ujęciu ekonomicznym pomysł zostaje wykorzystany i skomercjalizowany; Istnieje wiele czynników sprzyjających rozwojowi innowacji na każdym z powyższych etapów, natomiast prawidłowe zarządzanie każdą z faz procesu zwiększa szanse na sukces innowacji.
Proces innowacji – 1 etap – poszukiwanie
Poszukiwanie obszarów wartych wprowadzenia zmian. Jest to kluczowy element procesu innowacji. Polega na stworzeniu lub znalezieniu atrakcyjnych szans rynkowych. Wymaga zadania przez innowatora odpowiednich pytań i zebrania wszystkich rozwiązań, których wdrożenie może być korzystne dla organizacji. Przełomowe odkrycia nadchodzą z różnych stron. Źródła innowacji z punktu widzenia przedsiębiorstwa mogą mieć charakter wewnętrzny lub zewnętrzny.
Wewnętrzne źródła innowacji:
- Własna działalność badawczo-rozwojowa
- Badania marketingowe
- Pomysły właścicieli i w końcu:
- Pomysły pracowników
Zewnętrzne źródła innowacji to:
- Kupno licencji
- Wyniki badań instytucji naukowych
- Pomysły firm doradczych
- Kooperacja z innymi podmiotami gospodarczymi
- Komentarze i uwagi klientów
Proces innowacji – 2 etap – wybór rozwiązania
Wybór rozwiązania, które warte jest wdrożenia, gdyż właściwa selekcja wymaga:
- Zebrania maksymalnej ilości danych o każdym z pomysłów
- Oceny ich wykonywalności
- Oceny ich ryzyka technologicznego i rynkowego
- Oszacowania korzyści jak również kosztów, jakie mogą wynikać z wdrożenia
Jeśli tylko jest to możliwe, to należy dokonać analizy porównawczej każdego z pomysłów i na jego podstawie wybrać najlepszy. W przypadku wyboru spośród przełomowych pomysłów jest to zadanie niezwykle trudne. Stopień nieprzewidywalności reakcji społeczeństwa i całego rynku na potencjalnie przełomowe odkrycie jest więc niemożliwy do oszacowania.
Proces innowacji – 3 etap – Wdrożenie
To moment, w którym pomysł zamieniany jest na zastosowane w rzeczywistości rozwiązanie. Etap ten zawiera wszystkie niezbędne działania, które zmierzają do rozwoju koncepcji i wprowadzeniu produktu na rynek a tym samym jego komercjalizację. Jeśli wdrożenie dotyczy innowacji produktowej, to wymaga zastosowanie nowej linii produkcyjnej, a tym samym często wymusza innowację procesową. Powyższy etap kończy się z momentem, gdy produkt zostaje wprowadzony na rynek.
Proces innowacji – 4 etap – zbieranie korzyści
Na koniec, proces innowacji polega na zebraniu korzyści, które przynosi innowacja. Innowacje wymagają poświęcenia sporych zasobów, dlatego musimy być pewni, że wykorzystane zostały wszelkie szanse, które przyniosła zmiana.
Mowa tutaj o korzyściach takich jak:
- Korzyści finansowe wynikające ze sprzedaży
- Wizerunkowe
- korzyści z posiadania nowej wiedzy
Więcej postów na ten temat znajdziesz tu: