Warning: A non-numeric value encountered in /home/customer/www/iminno.com/public_html/wp-content/themes/marketing-expert/header.php on line 10
Oczyszczacz powietrza. Jakiego i dlaczego nie kupować?
Blog Lifehack Prywatnie

Oczyszczacz powietrza. Jakiego i dlaczego nie kupować?

Oczyszczacz powietrza - jaki wybrac?

Czy Smog jest nowym problemem? Nie! Dlaczego teraz jest o nim tak głośno? Bo w końcu jesteśmy troszkę zamożniejszym społeczeństwem i da się na tym problemie zarobić. Oczyszczacz powietrza, maski antysmogowe, fotowoltaika… to świetny biznes. Taka prawda. Czy powietrze jest dzisiaj bardziej zanieczyszczone w Polsce niż 20-30 lat temu? Zaryzykuje stwierdzeniem, że obecnie jest dużo lepiej. Oczywiście jest to moja prywatna opinia.

Czy powinieneś przejmować się Smog? Trochę tak, a trochę nie. Według badań przeprowadzonych NA ZLECENIE przez Uniwersytet Wrocławski w programie LIFE/APIS na terenie województwa dolnośląskiego w 2015 roku z powodu zanieczyszczenia powietrza:

 • ok. 3 tys. osób umarło przedwcześnie,
 • ok. 12 tys. dzieci zachorowało na zapalenie oskrzeli,
 • ok. 2 tys. dorosłych zachorowało na przewlekłe zapalenie oskrzeli,
 • ok. 1,2 mln. dni pracy stracono z powodu absencji chorobowej.

Brzmi poważnie, ale nie udało mi się dotrzeć do pełnej treści badań. Obawiam się, że inicjatywa chceoddychac.pl na której stronie znalazłem powyższą informacje mogła trochę nadużyć wyniki badań naukowców. 😉 Poza tym na stronie chceoddychać.pl znalazłem taką informację:

Zanieczyszczenie powietrza jest przyczyną około 45 tys. przedwczesnych zgonów rocznie oraz wpływa na powstawanie schorzeń takich jak nowotwory, zawał serca, udar mózgu, astma, przewlekła obturacyjna choroba płuc i wielu innych

Zadałbym proste pytanie autorom tej inicjatywy: „A co nie przyczynia się do coraz większej ilości schorzeń takich jak nowotwory…?” W 2015 roku w Polsce zmarło 394 921 osób. Naprawdę ciekaw jestem skąd Ci aktywiści wiedzą, że około 45 tys. osób zmarło przedwcześnie. To byłoby około 11%, czyli prawie co 10 zgon. Zrobili sekcję zwłok każdej osobie, która zmarła w 2015? Przede wszystkim w jakim wieku były te osoby które zmarły przedwcześnie i o ile przedwcześnie? Obawiam się, że odpowiedzi mogą być następujące:

 • osoby te miały 72-80 lat (bo taka jest mniej więcej średnia długość życia w Polsce dla kobiet i mężczyzn)
 • zmarły przedwcześnie czyli kilka-kilkadziesiąt miesięcy przed…

Dlatego z pewnym dystansem podchodzę do tej medialnej histerii i mam proste rozwiązanie, które faktycznie sprawi, że powietrze będzie czystsze, a Polacy szczęśliwsi. Tutaj więcej o tym jak rozwiązać problem smog. i co najważniejsze jest to rozwiązanie szybkie i proste.

Tym którzy czytają dalej i uważają nadal, że Smog jest bardzo niebezpieczny i negatywnie wpływa na ich zdrowie przed zakupem oczyszczacza powietrza polecam:

 • Odstawić wódkę i inne używki. Smog zabija. Wódka zabija jeszcze bardziej. W Rosji 25% przedwczesnych zgonów powoduje alkohol. (niewiarygodne źródło: link),
 • Zrezygnować z czipsów i innego śmieciowego jedzenia (MD, kiełbasa za 6zł/kg),
 • Wyrzucić za drzwi router wi-fi, tel. i inne urządzenia powodujące smog elektromagnetyczny,

Mogę się założyć, że da się zlecić badania (być może nawet zgodne z realną sytuacją), które pokażą, że powyższe rzeczy razem wzięte powodują o wiele większą liczbę przedwczesnych zgonów niż polski smog. Ba! odważe się stwierdzić, że same fast foody, którymi się zajadamy powodują dużo negatywniejsze skutki niż smog. Wiele osób krzyczy, że państwo musi coś zrobić z problemem smog. To ta część społeczeństwa, która sprawi, że państwo ruszy z dotacjami, a ostatecznie przez jeszcze wyższe podatki, jeszcze więcej osób będzie zmuszonych palić „byle czym”. Wiem, że chcą dobrze, ale wyjdzie jak zwykle.

Ok, ale państwo musi coś z tym zrobić, bo wódka to używka, a od smog nie da się uciec!? Duże miasta i atrakcje, które oferują, to też w pewnym sensie rozrywka/używka. Nie chcesz negatywnych konsekwencji z tym związanych, to wyprowadź się do puszczy. Będziesz na pewno żyć w czystszym środowisku, ale czy będziesz żyć lepiej i dłużej? Wątpię. Zaraz usłysze, że na zachodzie sobie z tym problemem poradzili. Odpowiedź jest krótka… na zachodzie mają inną sytuację i możliwości. Chcemy już korzystać z narzędzi, które wykorzystuje zachód? Ok, ale zamkniemy sobie drogę do osiągnięcia takiego dobrobytu jaki mają niemcy czy brytyjczycy. Jak ktoś marzy o komforcie kierowcy Mercedesa S, a go na niego po prostu nie stać, to na pewno nie wykorzystuje „dotacji” państwa, by zaciągnąć kredyt na coś co będzie dla niego finansowym kagańcem.

Oczyszczacz powietrza – najlepsze

bez nawilżacza i do 2.5k zł

Przygotowałem tę listę, aby:

 • każdy kogo faktycznie stać na taki luksus po prostu wybrał jak najlepiej. Aczkolwiek pamiętaj! Jeśli naprawdę zależy Ci na zdrowiu to najpierw wyeliminuj alkohol, śmieciowe jedzenie itd.
 • nie stać Cię, ale wierzysz we wszystko co powiedzą media, to też kup oczyszczacz powietrza. Jak każdy Polak kupiłby oczyszczacz, włączył go i otworzył okno… to powietrze byłoby odrobinę czystsze, ale…. to zużywa prąd!!!! a skąd się bierze prąd? 😛

Na co zwrócić uwagę podczas zakupu oczyszczacza powietrza:

 • koszty utrzymania:
  • ile kosztuje komplet filtrów,
  • inne akcesoria (bioabsorbenty, odkamieniacze, etc.). Pamiętaj, że te koszty w sezonie eksploatacyjnym często przekraczają ten związany z „kosztownymi” filtrami,
 • tylko najlepsze modele dostępne na rynku posiadają dokumenty (certyfikaty) potwierdzające skuteczność wobec konkretnych patogenów (czyli nie wszystkie oczyszczacze gwarantują ulgę alergikom i astmatykom
 • wydajność określana ilością oczyszczanego powietrza (w m3) w ciągu godziny. Bo co innego jest 10m2 w kamienicy o bardzo wysokim stropie, a co innego sypialnia na poddaszu ze skosami.
 • Jaki jonizator jest wykorzystywany? co jonizuje i jakie są produkty uboczne jonizacji? jaka instytucja badawcza może potwierdzić skuteczność konkretnego modelu jonizatora lub zapewnić o jego nieszkodliwości?
 • poziom hałasu związany z pracą oczyszczacza powietrza. Znam osoby, które kupiły oczyszczacz, ale rezygnują z oczyszczania powietrza nie mogąc zaakceptować wysokiego hałasu; priorytetem jest wydajność, ale nie okupiona nadmiernym hałasem. Po co Ci głośny oczyszczacz z którego nie będziesz korzystać?
 • Handlowcy często mówią: o korzyściach kupowania „2 in 1” (oczyszczacz + nawilżacz) lub „3 in 1” (oczyszczacz + nawilżacz + jonizator); Nie mówią jednak: o tym, że
  • że takie systemy są niezwykle pożyteczne pod warunkiem, że procesy oczyszczania i nawilżania możemy rozdzielać (przykład: kiedy walczymy z kurzem, a mamy właściwą wilgotność, to jej dodatkowe zwiększanie związane z pracą oczyszczaczo-nawilżacza może być szkodliwe)
  • dlatego warto akceptować multi rozwiązania pod warunkiem otrzymania możliwości sterowania odseparowanymi funkcjami takiego urządzenia (oczyszczanie, nawilżanie, jonizacja);

Oczyszczacz powietrza – najlepsze

z nawilżaczem i do 4k zł

Co natomiast, gdy nie chcesz w domu kolejnego plastikowego pudełka, a jednak chciałbyś poprawić jakość powietrza? Polecam rozwiązanie najpiękniejsze, najtańsze i dostępne dla każdego, czyli odpowiednie rośliny doniczkowe.

Przygotowanie tego artykułu zajęło ~16h. Chcesz więcej takich treści, to proszę o like, a przygotuje jeszcze lepszy pokazujący jak zrobić piękny „naturalny oczyszczacz powietrza”, a przede wszystkim z jakich roślin skorzystać.

You may also like
Smog nad Warszawa (source: https://www.flickr.com/photos/radekkolakowski/22798350941/)
Smog – dlaczego smok(g) zaatakował polskie miasta? Prawdziwy powód.
Innowacyjność to klucz do sukcesu dla każdej firmy
Dlaczego innowacyjność w przedsiębiorstwie jest tak ważna?
shares

Najwyższą formą docenienia jest lajk! ;)

Help spread the word. You're awesome for doing it! Dziękuje!