Kobiety w biznesie to już temat rzeka. W związku z tym, że ostatnio w ramach programu BIPS pracuję głównie ze studentkami, nie ominęła nas podczas sesji mentoringowych dyskusja na temat pozycji kobiet w środowisku biznesowym. Wiele kobiet wciąż uważa, że są dyskryminowane, nie traktuje się ich poważnie, umniejsza się ich rolę w pracy, czy też, że zarabiają mniej niż mężczyźni. Część z nich w imieniu reszty walczy o swoje prawa, równą pensję czy partnerskie relacje w swoim miejscu pracy.
Dlaczego tak się dzieje? Mimo iż w USA struktura procentowa zatrudnienia kobiet wynosi 46.8% (badanie McKinsey 2018), a w Europie wynosi ona 46,5%, to płeć żeńska stanowi one jedynie 10-15% zarządzających najwyższego stopnia. Zwróćcie uwagę, że w USA 60% osób kończących studia wyższe to kobiety, a w Polsce – aż 70% procent. Coraz częściej mówi się jednak o tym, że problem tkwi w niskiej samoocenie i nieśmiałości – kobiety nie doceniają siebie i ‘zaniżają’ swoje kwalifikacje.
Wyniki badania WHO pokazują jasno – Polki mają najniższe poczucie własnej wartości wśród Europejek. W takiej sytuacji ciężko o rozwój, wysoką samoocenę czy zdolność do słusznego wycenienia swoich kompetencji zawodowych.
O tym, Jak wspierać przedsiębiorczość kobiet? – rozmową z Agnieszką Kłos, Prezeską zarządu Provident Polska na Europejskim Kongresie Finansowym w Sopocie.
Mentor na wagę złota
Na ścieżce kariery muszą z nimi stale konkurować. Ale dlaczego to właśnie kobietom powinni mentorować mężczyźni? Autorzy książki “Athena Rising: How and Why Men should Mentor Women” poszukują odpowiedzi na pytanie dlaczego mężczyźni powinni mentorować kobietom oraz jak powinni to robić.
Biorąc pod uwagę dzisiejsze realia i proporcje mężczyzn do kobiet na najwyższych stanowiskach zarządczych w dużych przedsiębiorstwach (85% do 15%), niemal oczywistym jest, że w celu wyrównania tych nierówności mężczyźni, których jest więcej na szczeblach zarządczych i mają więcej doświadczenia w tej dziedzinie, mogą lepiej pokierować kobiety, które na te stanowiska aspirują. Mentees w ten sposób mogą przyspieszyć i zbudować na solidnym gruncie swoją ścieżkę kariery w biznesie. Sam jestem mentorem studentek UE uczestniczących w programie BIPS i myślę, że mój know-how pozytywnie wpłynie na ich decyzje i rozwój zawodowy.
Nie należy się bać takiej formy współpracy, co więcej, zespoły złożone w równym stopniu z kobiet i mężczyzn wykazują się większą produktywnością i mniejszą konfliktowością w przedsiębiorstwach.
Damskie inicjatywy
Czy istnieją organizacje/inicjatywy wspierające aktywizację kobiet w biznesie? Tak, zarówno na świecie, jak i w Polsce jest ich sporo (dodam, że nie ma inicjatyw skierowanych TYLKO do mężczyzn). Gdzie ich szukać? Oczywiście w internecie. Oto kilka z nich.
- Black Swan – fundusz venture capital, który łączy inwestorki ze start-uperkami.
- Ellevest – platforma inwestycyjna dla kobiet
- Jestem liderką – program rozwojowo-mentoringowy dla kobiet
- Santander – program finansowania inwestycji przedsiębiorczych kobiet
- Miejsce kobiet – fundacja aktywizująca kobiety
Kobiety sukcesu łączy jedna ważna cecha – nie skupiają się na różnicach, a na podobieństwach, które mogą być początkiem ciekawej współpracy. Tam, gdzie inni widzą przeszkodę – one widzą nowe możliwości. Fakt, że mężczyźni i kobiety różnią się od siebie powinien być dla nas wszystkich przede wszystkim szansą, a nie barierą – w końcu tylko dzięki różnicom i odmiennym wizjom możemy się uzupełniać, wymieniać spostrzeżeniami, uczyć się czegoś nowego i tym samym poszerzać swoje horyzonty.
Ranking Forbes
Na koniec, wrzucam najnowszy ranking Forbes’a najbogatszych kobiet świata. Skąd pochodzą, na czym dorobiły się swojej fortuny? Potraktujcie to jako inspiracje 😉
- Wu Yajun – 9.4 mld USD – NIERUCHOMOŚCI / CHINY
- Diane Hendricks – 6.7 mld USD – MATERIAŁY BUDOWLANE / USA
- Chan Laiwa – 5.8 mld USD – NIERUCHOMOŚCI / CHINY
- Marian Ilitch – 4.1 mld USD – SIEĆ PIZZERII / USA
- Judy Faulkner 3.6 mld USD – IT / USA
- Zhang Xin 3.6 mld USD – NIERUCHOMOŚCI / CHINY
- Kiran Muzadamar 3.5 mld USD – FARMACJA / INDIE
- Meg Whitman 3.4 mld USD – eBay, E-SPORT / USA
- Pollyanna Chu 3.3 mld USD – NIERUCHOMOŚCI / CHINY
- Lu Zhongfang 3.2 mld USD – CHEMIA,PASZE / CHINY
Źródło: Forbes Woman, czerwiec 2019