Według Merisy Mayer – wiceprezes ds Search Products & User Experience – innowacyjność to jeden z najważniejszych elementów strategii Google. Zasada 70-20-10 wpisuje ją w jeden z obowiązków pracownika szczebla menadżerskiego. Developerów i inżynierów obowiązuje analogiczna zasada 80-20, ponieważ określa ona podział czasu pracy i gwarantuje, że jego część zostanie przeznaczona na innowacje.
Innowacyjność struktury 70-20-10, a podział czasu pracy pracowników Google
Menadżerowie | Pracownicy techniczni | |
70% działalność podstawowa 20% dowolnie wybrane projekty, ale usprawniające istniejące już produkty 10% zupełnie nowe produkty i pomysły biznesowe | 80% obsługa i rozwój bieżącej działalności 20% dowolnie wybrane projekty techniczne |
Źródło: B. Iyer, T.H. Davenport: Mechanizm innowacji firmy Google: rozbiór
na czynniki pierwsze. „Harvard Business Review Polska” listopad 2008 s. 48-61
W 2006 roku Google na swojej wewnętrznej stronie internetowej chwalił się ilością produktów w wysokości 370. Według autorów raportu aż 140 narodziło się w czasie przeznaczonym na własne inicjatywy.
Pracownicy techniczni 80% swojego czasu muszą poświęcić na przydzielone projekty związane z działalnością podstawową firmy, czyli wyszukiwarką i usługami reklamowymi. Poza tym, cały pozostały czas mogą wykorzystać wybrany przez siebie pomysł. Nie są rozliczani w cyklu dziennym, tygodniowym czy też miesięcznym, więc mogą poświęcić przykładowo rok na działalność podstawową, a przez kolejne dwa miesiące realizować swoje marzenia i pracować przy swoim własnym pomyśle. Wydawałoby się, że to irracjonalne i bardzo kosztowne, ale zmniejsza to fluktuacje w firmie, a ludzie w ramach wdzięczności efektywniej pracują w swoim normalnym czasie pracy. Sprezentowanie pracownikom nawet do 30% „czasu wolnego” zwraca się firmie poprzez:
- Wyższą innowacyjność
- Zdobycie dodatkowej wiedzy
- Większą lojalność pracowników
Innowacyjny podział czasu pracy sprawia, że pracownicy nie muszą odchodzić z firmy, by móc realizować swoje pomysły. Pozwala to uwolnić pokłady ich pasji i spotęgować wewnętrzną motywację. Nie jest określone, nad czym Google ma pracować, ale wynik i tak przeważnie jest korzyścią dla firmy. Pracownicy nie są zbytnio kontrolowani z wykorzystywania swoich „20 procent”, bo było by to zbyt drogie. Koszty kontroli zapewne przewyższałyby korzyści, a dodatkowo pracownicy czuli by się inwigilowani.
Jak raportuje i rozlicza się czas pracy?
Każdy pracownik musi jednak zdać co tydzień krótki raport. Opisuje w nim w kilku zdaniach, nad czym pracował; Jego praca i autorskie pomysły są poddawane ocenie przez współpracowników. Jeśli tylko projekt uzyska aprobatę współpracowników, to jest traktowany, jako oficjalny. Zyskuje tym samym finansowanie z budżetu firmy. Ocena pracownicza jest gwarantem wysokiego poziomu pomysłów, bo nikt nie chce wypaść źle w oczach kolegów z firmy. Tym samym pracownicy traktują bardzo poważnie własne projekty i wpisują się one w misję firmy.
Jak się okazuje, strategia 70-20-10 bardzo pozytywnie wpływa na innowacyjność produktową firmy.
Przykłady produktów, które narodziły się w „czasie wolnym”
- Google Checkout (upraszczający zakupy online),
- Google Images (narzędzie wyszukiwania zdjęć w Internecie)
- Gmail (rewolucyjna skrzynka pocztowa)
- Google Directory (katalogi stron uporządkowane tematycznie)
- Google Translate (narzędzie tłumaczące obcojęzyczne treści)
- AdSense (moduł reklamowy na stronach zewnętrznych), oraz także
- Google News (agregator wiadomości)
Kultura organizacyjna oraz Polityka pracy w firmie Google docenia pomysły napływające od pracowników – każdego szczebla. Każdy inżynier dzięki temu jest w stanie pracować przy rozwoju dowolnie wybranego produktu. Ma do tego 20% swojego czasu i to od niego zależy, na co go wykorzysta. Jeśli podczas prac rozwiąże istotny problem, to może liczyć na premie pieniężne i szacunek ze strony swoich kolegów.