Niewątpliwie produktem numer 1 w Google jest jego wyszukiwarka internetowa. To pierwszy produkt firmy, a zarazem najważniejszy po dziś dzień. Mimo, że od jego premiery minęło już 12 lat. Właśnie dzięki usłudze Google Search firma stała się ikoną Internetu.
Zrzut ekranu wyszukiwarki Google z 1997 roku
Źródło: Opracowanie własne na podstawie wyników z www.archive.org
Na powyższym zdjęciu przedstawiony jest wygląd strony Google z roku 1997. Z czasów, gdy wyszukiwarka była dostępna pod adresem Google.stanford.edu. Minęło kilkanaście lat, a tak na dobrą sprawę jej wygląd nie zmienił się w sposób znaczący. Wciąż jest idealna w swej prostocie.
W błędzie są osoby, które uważają, że była to pierwsza wyszukiwarka internetowa i tym samym skorzystała z korzyści bycia pierwszym. Pierwsza wyszukiwarka internetowa powstała aż 7 lat wcześniej. Nazywała się Archie i była małym skryptem umożliwiającym przeszukiwanie danych umieszczonych na serwerach ftp. Tak jak w przypadku Google, również była efektem projektu naukowego. Projekt Archie powstał na McGill University. Mniej więcej od 1994 roku na rynku były dostępne wyszukiwarki Lycos i Yahoo. Rok później na rynek wkroczyła firma Altavista i Excite. Altavista bardzo szybko stałastałą się liderem branży. Google nie był więc wynalazcą technologii wyszukiwania, ale dzięki swej niezwykłej innowacyjności wyprzedził swoich starszych konkurentów i od ponad 12 lat nie pozwala się zdetronizować.
Czemu wyszukiwarka Google osiągnęła spektakularny sukces?
- We wczesnych latach na sukces Google.com olbrzymi wpływ miał algorytm PageRank, który po dziś dzień jest jedną z najpilniej strzeżonych tajemnic firmy. Między innymi na podstawie PageRank Google ustala, które miejsce w wyszukiwarce będzie posiadać każda zaindeksowana strona. Dla zapytania ‘bank’ Google posiada 753 000 000 stron, na których znajduje się treść związana z tym słowem kluczowym. Znalezienie się w pierwszej dziesiątce wyświetlanych stron ma olbrzymią wartość komercyjną, dlatego tak wiele firm
z chęcią poznałoby zasadę ustalania pozycji w Google. Umożliwiłoby
to manipulowanie wynikami wyszukiwarki i ponadprzeciętne potencjalne zyski. Na szczęście Google wie, że tylko i wyłącznie sprawiedliwe, wartościowe wyniki gwarantują powrót internauty na stronę Google.com. W Internecie nie można pozwolić sobie na przeciętność, bo konkurencja jest od nas tylko kilka kliknięć myszką.
Bezpłatna usługa wyszukiwania
- Do użytku domowego Google większość swoich usług oferuje za darmo. Dzięki temu łatwiej produktom Google osiągnąć rynkowy sukces i przyciągnąć miliony użytkowników. Zyskiem Google jest dostęp do największej na świecie bazy ludzkich potrzeb. Każde wpisane w wyszukiwarkę zapytanie jest zapisywane na serwerach Google. Firma na podstawie tego, co wpisują użytkownicy zna ich potrzeby, pragnienia, preferencje i lęki.
Brak reklam
- BÓwczesna konkurencja na stronach wyszukiwarki prezentowała pełne reklam portale informacyjne. Usługa wyszukiwania była oczywiście traktowana, jako najważniejsza, ale zanim użytkownik mógł wpisać, czego szuka, musiał poczekać aż cała strona zostanie załadowana. Były to czasy, w których Internet był jeszcze w powijakach. Strony internetowe ładowały się wolno, a użytkownik musiał najczęściej płacić za każdą minutę połączenia. Nie było jeszcze powszechnych łącz szerokopasmowych o dużej przepustowości. Brak reklam i innych zbędnych treści dawał Google przewagę nad innymi wyszukiwarkami, bo strona była lżejsza i ładowała się szybciej.
- Page i Brin, mimo, iż aż do 2001 roku nie mieli pomysłu jak można zarabiać na swojej usłudze, to postanowili wystrzegać się serwowania banerów reklamowych na stronie Google.com. Byłby to na pewno najłatwiejszy sposób na zysk, ale Google postanowił przyjąć strategię odmienną od prowadzonej przez konkurencję konkurencje. Żadnych uporczywych banerów na swojej stronie Google.com, – priorytetem była szybkość działania strony i satysfakcja internauty. Docenili to także użytkownicy, których ilość rosła w imponującym tempie.
Zawsze na bieżąco
- Google dzięki analizie zapytań swoich użytkowników nie musi przeprowadzać badań rynkowych, ponieważ Firma ta doskonale wie, czego potrzebują użytkownicy i może śledzić trendy oraz odpowiednio na nie reagować.
Algorytm wyszukiwarki odpowiada codziennie na setki milionów zapytań,
a wyniki wyświetlane są po około wyświetlany jest rzadko kiedy później niż po 0.3 sekundy od momentu wciśnięcia przycisku „Szukaj”. Tak więc, by zdać sobie sprawę, jak potężne jest to narzędzie, trzeba mieć na uwadze, że w ułamku sekundy Google jest w stanie wskazać najciekawsze strony spośród miliardów obecnych w Internecie. Google stale rozwija usługę wyszukiwania i obecnie poza stronami internetowymi przeszukuje również wypowiedzi zawarte na przykład w plikach video.
Zobacz również