Wyszukiwarka Google jest usługą darmową, a przecież utrzymanie milionów serwerów oraz 20 000 genialnych pracowników, to gigantyczny koszt. Pomimo olbrzymich kosztów stałych potrzebnych na utrzymanie infrastruktury Google uzyskał w 2009 roku 6,52 mld $ zysku netto przy przychodzie w wysokości 23,65 mld $. Nawet w trakcie ostatniego kryzysu gospodarczego przychód firmy wzrastał rocznie średnio o 9%. Aż 22,89 mld $ w 2009 stanowił przychód z reklam, będących produktem usługi AdWords. Tym samym 96,78% przychodu zapewniają Google usługi reklamowe. Patrząc na wyniki finansowe Google widać wyraźnie, że jest to potężna agencja reklamowa. Jej wyszukiwarka i wszelkie inne produkty stanowią swego rodzaju ekosystem dla powierzchni reklamowej sprzedawanej przez Google.
Pozycja reklam AdWords dla wyszukiwania słowa „kredyt”
Źródło: Opracowanie własne
Na powyższym zrzucie ekranu widoczna jest reklama wykupiona za pomocą narzędzia Google AdWords. Tak zwane linki sponsorowane są wyświetlane, jako 3 rekordy przed normalnymi wynikami wyszukiwania i moduły reklamowe znajdujące się po prawej stronie wyników. Najskuteczniejszy i zarazem najdroższy jest pierwszy wynik pod wyszukaniem. To właśnie ta prosta reklama kontekstowa uruchomiona w październiku 2000 roku przynosi firmie Google wielomiliardowe zyski.
Wyjątkowość usługi Google polega na zasadzie „Cost Per Click”. Reklamodawca nie płaci za wyświetlenie reklamy w wynikach wyszukiwania. Dotychczas w Internecie królowała zasada płatności za 1000 wyświetleń reklamy (CPM – Cost Per Thousand). Na polskim rynku jej koszt w przypadku banerów reklamowych waha się w przedziale od 50-120 zł. Dla portalu TVN24.pl wynosi od 40-120zł.
Ceny podstawowych graficznych form reklamowych w tvn24.pl
Źródło: Opracowanie własne na podstawie cennika reklamowego www.tvn24.pl
Dodatkową przewagą nad normalnymi internetowymi systemami reklamowymi jest aukcyjna forma kupna. Jeśli jest kilkudziesięciu chętnych na reklamę dla słowa kluczowego ‘bank’, to najlepiej eksponowaną otrzymuje klient oferujący najwyższą cenę. By wyświetlać tylko najbardziej interesujące reklamy Google z czasem wprowadził algorytm AdRank. Ustala on pozycję reklamy i decyduje czy reklama jest warta wyświetlania na pierwszym czy 10 miejscu. Na pozycję reklamy ma wpływ nie tylko cena, ale i jakość strony do której prowadzi oraz ilość kliknięć w reklamę.
By wykupić reklamę w Google nie trzeba zwracać się do domu mediowego, nie trzeba posiadać zarejestrowanej działalności gospodarczej. Jest to usługa z której może skorzystać każdy. Wystarczy posiadać kartę kredytową. Jeśli internauta dobrze zaplanuje kampanię i wykorzysta odpowiednie słowa kluczowe, to może niedużym budżetem przyciągnąć na swoją stronę ludzi z całego świata.
Lek na katar, a epidemia.
Gdy w wyszukiwarce wpisujemy „lek na katar”, to oczywiste że źle się czujemy i najprawdopodobniej jesteśmy chorzy. W momencie, w którym liczba takich zapytań z terytorium Wrocławia rośnie, to można wnioskować, że ma miejsce epidemia. Gdy rośnie liczba zapytań typu „honda accord alternator” Google wie, że Honda ma problem z modelem Accord, w którym to psuje się alternator. Rosnąca liczba zapytań w stylu „mieszkanie we Wrocławiu” to sygnał, że we Wrocławiu rośnie popyt na mieszkania.
Ta wszechwiedza pozwala Google AdWords serwować tylko i wyłącznie reklamy które mogą faktycznie zainteresować użytkownika. Gdy z zadanego zapytania wynika, że szukamy mieszkania, to wyświetlają nam się reklamy firm developerskich oraz zajmujących się pośrednictwem na rynku nieruchomości. Gdy reklama jest dobrze dopasowana do faktycznych potrzeb użytkownika, to rośnie prawdopodobieństwo kliknięcia w nią i skierowania na stronę produktu. Pamiętajmy, że Google AdWords firma ta pobiera opłaty za wyświetlaną reklamę dopiero, gdy internauta w nią kliknie. Dlatego w interesie firmy jest rozwijanie algorytmu analizującego potrzeby użytkowników.
Czytaj więcej