Ostatnio pisałem o pozycji kobiet w środowisku biznesowym. Pozostając trochę w tej konwencji, dzisiaj chciałbym udostępnić Wam podcast, którego powinniście posłuchać. Jest to rozmowa z Jennifer Kem – (Strategic Brand Advisor to Modern Entrepreneurs.). Już dawno nie słyszałem faceta, który tak przystępnie sprzedałby tak wartościową wiedze! 😉
Jego tytuł, to :”How to get seen, be heard and paid more to be YOU with Jennifer Kem””. Link do podcastu: https://www.eofire.com/podcast/jenniferkem/ Jest to wstęp to dość obszernego tematu, jakim jest branding i budowanie marki.
Czym więc jest Branding?
Ludzie często mylą marketing z brandingiem. Branding jest często określany jako narzędzie marketingowe, służące do budowania świadomości marki i wzbudzenia jej rozpoznawalności wśród klientów. Dzięki brandingowi, klient asymiluje produkt z marką, która niesie pewną misję i utożsamia się z nią.
Podsumowując słowa Jennifer Kem:
- Marketing to w innych słowach psychologia ludzkiego konsumpcjonizmu i wykorzystanie tej wiedzy w tworzeniu spersonalizowanych produktów do odpowiedniej grupy docelowej.
- To co wyróżnia najlepsze marki, to sprzedawana przez nie historia.
- Branding to jeden z elementów marketingu, to proces polegający na budowaniu świadomości marki wśród konsumentów.
- Branding jest ważny, ponieważ Twoja grupa docelowa przywiązuje wagę do wartości, jakie Twoje produkty wnoszą; wartości, jakie Twoja marka wyznaje.
- Branding to ekosystem uczuć, jakie wywołuje Twoja marka wśród konsumentów.
6-etapowy model konceptualny brandingu Philipa Kotlera
Źródło: http://www.marketingjournal.org/brand-purpose-to-beneficence-philip-kotler/
Branding to proces – określona strategia holistycznych działań, które mają doprowadzić do stworzenia ustalonej przez producentów wizji w oczach klienta.
Zgodnie z koncepcją Philipa Kotlera, na branding składa się 6 elementów:
- Cel/przeznaczenie marki.
- Pozycjonowanie marki.
- Różnicowanie marki.
- Tożsamość marki.
- Zaufanie marki.
- Dobroczynność marki. Na tym etapie warto zastanowić się, czy Twoja marka wnosi jakąś (niematerialną) wartość do społeczeństwa.