Lean canvas to urządzenie, dzięki któremu w jasny i przejrzysty sposób mogłam usystematyzować swój projekt, oraz przedstawić go przyszłym wspólnikom i inwestorom.
Biznes Model Canvas to uproszczona forma tworzenia biznesplanu, która powinna zmieścić się na 1 stronie kartki A4. Jest to efektywny, zwięzły, szybki do utworzenia i merytoryczny schemat, którzy jest idealnym narzędziem dla młodych przedsiębiorców, start-upowców czy studentów. Dla wszystkich tych, którzy chcą utworzyć swój pierwszy szkic projektu, MVP, które mogą zostać przedstawione potencjalnym inwestorom, a także służyć jako podstawa do dalszego rozwoju projektu.
Biznes Model Canvas:

Źródło: https://leanstack.com/leancanvas
Ten skrócony biznesplan zawiera jedynie 9 kluczowych elementów, które muszą zostać określone, by wstępna ewaluacja projektu mogła zostać dokonana.
- Customer segment – wybór grupy docelowej, targetu. Kto będzie kupował/korzystał z naszego produktu? Dobrze, gdy jest to bardzo precyzyjnie określone. Gdy Facebook startowal, to target nie było opisany „wszyscy ludzie na Ziemi”, ale „studenci”, a nawet „Studenci Harvard”
- Problem – zweryfikowanie, jakie problemy/pytania mogą napłynąć od strony konsumeta. Dobrze, gdy problem, który atakujemy jest swego rodzaju „Pain Killer”, a nie „Nice to have”.
- Solution – jakie rozwiązanie na powyższe problemy nasz produkt/usługa proponuje?
- Channels – wybór kanałów dystrybucji odpowiednich dla wybranego produktu i będących w naszym zasięgu. Nie warto wpisywać tam reklamy w BBC jeśli nie mamy na to realnej szansy.
- Unique Value Proposition – czym można wyróżnić nasz produkt od pozostałych na rynku? Krótka, zwięzła informacja dla potencjalnych klientów.
- Unfair Advantage – Co tworzy największą wartość dodaną projektu? Czego konkurencja tak łatwo nie skopiuje?
- Key Metrics – metody jakimi może być mierzony progres i sukces projektu
- Cost structure – bazowa struktura rozkładu kosztów, jakie musisz ponieść, by wdrożyć dany projekt w życie
- Revenue Streams – prawdopodobne źródła przychodu, które możesz wykorzystać.
Poniżej wrzucam filmik z YT, który dokładniej wyjaśnia jak wypełnić szablon Lean Canvas, tak aby był dla każdego zrozumiały. Mam nadzieję, że przyda Ci się to przy następnej rozmowie z inwestorem 😉
Biznes Model Canvas już wiele razy pomógł mi bardzo szybko zweryfikować pomysł w może nie 20 minute, ale godzine-dwie. Oszczędności z tego wynikające mógłbym już pewnie liczyć w setkach tysięcy. 😉
Ostatnio zresztą na podstawie tego schematu, przeprowadziłem zajęcia w ramach programu mentorskiego BIPS z moimi studentami. Jakie przyniosło to efekty? Z jego użyciem uwinęliśmy się z dwoma projektami w godzinę. Od razu wyeliminowaliśmy niepotrzebne aspekty. Te projekty obejmowały 2 różne branże, projekty były skierowane do dwóch skrajnie różnych grup docelowych, z opisanym indywidualnym planem dla każdego z nich. Przyspieszyliśmy naszą pracę, zaoszczędziliśmy mnóstwo czasu dzięki użyciu Business Model Canvas. Polecam skorzystać, jeśli wciąż nie wiecie jak napisać swój pierwszy biznesplan lub startup plan ;).