Jestem absolwentem Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, uczelni, którą wspominam z niebywałym sentymentem. Co było jednak najcenniejsze podczas tych 5 lat studiów? Czy to jest wiedza zdobyta na zajęciach? Czy może wspaniali ludzie z którymi miałem okazję przygotowywać się do kolokwiów? A może coś jeszcze innego?
Pamiętam wykład z Leszkiem Czarneckim, który odbył się na mojej Alma Mater, gdy byłem na pierwszym roku. Zapamiętałem w zasadzie jedno. Dla Pana Czarneckiego najcenniejsze z okresów studiów okazały się przyjaźnie z tamtych lat, Ci wszyscy ludzie z którymi miał przyjemność studiować, działać i zapewne bawić się po sesji. 😉 Bo cóż w biznesie jest ważniejsze niż paczka mądrych, zaufanych i sprawdzonych znajomych? 🙂
Za wszystko inne zapłacisz kartą MasterCard. Trochę się śmieje, ale w gruncie rzeczy jest sporo w tym prawdy.
Dobrze wszyscy wiemy, że szkolnictwo wyższe w Polsce jest mocno niedofinansowane i nie mamy nawet jednej uczelni wyższej wśród najlepszych Top 400 na świecie. To fakt i pewnie długo się nic w tym obszarze nie zmieni. Dlatego zamiast płakać z tego powodu warto skupić się na tym co wciąż może Ci dać Twoja uczelnia. A jak wygrać okres studiów? 😉
Szczególnie na kierunkach związanych z biznesem uważam i uważałem już 14 lat temu, że najważniejsze (ważniejsze od 80% przedmiotów) są:
- Aktywność w organizacjach studenckich, czyli praktyka i ciekawi, aktywni ludzie,
- Praktyczne doświadczenie, czyli znów organizacje studenckie lub praca/staże,
- Książki! Ale wcale nie muszą to być te wskazane przez wykładowcę.
- Uczyć się od praktyków! Czyli z BIPS 🙂
BIPS, czyli Biznesowy Indywidualny Program Studiów – Czy warto?
Wielu z was pewnie słyszy o tym programie pierwszy raz w życiu. BIPS (biznesowy indywidualny program studiów). Działa on od 2017 roku na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu i jest dedykowany ambitnym i najbardziej przedsiębiorczym studentom, którzy jeszcze podczas studiów chcą lepiej zrozumieć otoczenie biznesowe i wdrożyć się w innowacyjne przedsięwzięcia. BIPS tworzy platformę komunikacyjną między studentami, tutorami akademickimi oraz mentorami biznesowymi.
Kim jest Mentor Biznesowy?
Mentor biznesowy to przedsiębiorca, lider lub specjalista, która posiada minimum 5-cio letnie doświadczenie w prowadzeniu własnej działalności bądź organizacji pozarządowej. Mentor dzieli się swoim know-how oraz doświadczeniem, które może stać się inspiracją dla uczestników programu. Oprócz tego, wielu Mentorów służy pomocą w walidacji projektów przedsiębiorczych studentów.
Jakie możliwości daje studentom program BIPS?
- Zaangażowania się w rozwijające biznesowe projekty
- Rozwój dualny, biznesowo-naukowy, który daje możliwość połączenia nauki i zdobywanie kwalifikacji poprzez pracę w biznesowym otoczeniu jeszcze w trakcie studiów.
- Poznania ‘od kuchni’, jak funkcjonuje przedsiębiorstwo, a także poznania historii zawodowej Mentorów.
- Zawarcia nowych znajomości oraz networkingu
- Podniesienia własnych kwalifikacji i świadomości w otoczeniu biznesowym.
- Otwarcie drzwi do nowej ścieżki kariery poprzez budowanie relacji i podnoszenie kwalifikacji uczestników
Dla kogo ?
Program przeznaczony jest dla studentów wszystkich Wydziałów Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, studiujących na 2 roku pierwszego stopnia oraz 1 roku drugiego stopnia.
Jak długo trwa program?
Program zaplanowany jest na 3 ostatnie semestry studiów (pierwszego lub drugiego stopnia)
Gdzie?
Spotkania związane z programem odbywają się na terenie Wrocławia, w tym na Uczelni oraz w siedzibach firm Mentorów programu lub po prostu tam gdzie warunki dla obydwu stron będą najdogodniejsze.
Jak często odbywają się spotkania?
– Spotkania tutoringowe (min. 8 godz. w semestrze),
– Spotkania mentoringowe (optymalnie 4 godz. w miesiącu),
– Szkolenia z zakresu innowacji i przedsiębiorczości, pracy zespołowej i mistrzostwa osobistego (min. 24 godz. w semestrze).
Czy znajdę na to czas?
Tak, znajdziesz, bo naprawdę warto. Będziesz miał kontakt z ludźmi, którzy normalnie fakturują za godzinę konsultacji 500 zł i zainwestują ten czas w Ciebie! 🙂
Więcej informacji znajdziesz na stronie UE Wrocław.