W momencie pisania tego posta istniało 1 714 513 120 stron online. Teraz, kiedy Ty go czytasz, liczba ta jest znacznie większa. Zobacz, ile stron internetowych jest aktualnie. Dzięki Internet Live Stats możesz się o tym przekonać. Czy istnieje sposób, aby nie zgubić się w otchłani nowin?
W obecnych czasach cierpimy na nadmiar informacji, które docierają do nas każdego dnia. Często ich jedyną funkcją jest zaśmiecanie nam umysłów, odciągnięcie uwagi od prawdziwych problemów i rozpraszanie nas. Dlatego wśród tak licznych newsów najważniejsza jest umiejętność wyszukiwania odpowiedniej i rzetelnej wiedzy. Narzędzia Google w połączeniu ze zdolnością ich wykorzystania, to gwarancja na sukces.
Sądzę, że wiele osób nie zdaje sobie sprawy z większości sprytnych sposobów na szybkie wyszukiwanie informacji w Internecie. Dlatego teraz sprezentuj sobie 15 minut na przeczytanie i przyswojenie kilku hack’ów, które przygotowałem. Dzięki nim w przyszłości zaoszczędzisz masę czasu na wyszukiwaniu potrzebnych informacji.
Jeden szczegół, który stanowi klucz do sukcesu.
Bardzo ważne podczas wyszukiwania informacji i optymalizowania czasu spędzonego podczas przeglądania jest zmienienie ustawień języka. Wersja anglojęzyczna oferuje zdecydowanie więcej możliwości. Jeśli chodzi o wyszukiwanie informacji po polsku, wówczas zadanie jest utrudnione. Okazuje się, że nie wystarczy tylko wpisać oczekiwanej frazy w języku angielskim, ale powinniśmy mieć w ustawieniach zaznaczony język angielski. Tak, jak na obrazku poniżej.
Zobaczcie różnicę, między wynikami w języku angielskim (pierwszy obrazek) i w języku polskim (drugi obrazek). Według mnie, warto zmienić język, aby móc korzystać z większej liczby możliwości. Dla osób, które nie znają dobrze angielskiego to również motywacja, aby się podszkolić 😉 Dwie korzyści w jednym: oszczędność czasu oraz nauka języka – czy może być coś lepszego?
Jak widać na załączonych screenach – kiedy w przeglądarce ustawiony jest język angielski mamy dużo więcej możliwości zmiany wielkości i parametrów wyszukiwań. Natomiast w wersji polskiej ukazuje nam się jedyne wynik końcowy.
Zaoszczędź czas i poznaj moje triki.
Przechodząc do konkretów: zaprezentuję wiele przydatnych sposobów, które ułatwią Wam życie i sprawią, że korzystanie z wyszukiwarki i narzędzi Google nigdy nie było takie ciekawe i łatwe.
1.Użycie frazy “related:x” pozwala na znalezienie podobnych stron, do naszego “x”. Na przykład, gdy chcemy poznać podobne platformy do Gmail.com, czy Amazon.com. Jest to świetny sposób na odkrycie platform, o których istnieniu nie miałeś pojęcia.
2. Wyszukiwanie fraz z konkretnej domeny np. “innowacja site:iminno.com” lub stron mających daną końcówkę (“innowacja site:.pl” lub “innowacja site:.com”). Jeśli chcemy znaleźć informacje na danej stronie, musimy pamiętać o wpisaniu końcówki domeny (“.pl”, “.com”, “.edu”, ponieważ bez tego nie ukażą nam się rezultaty wyszukiwań.)
3. Wyszukiwanie stron, które mają pierwsze słowo w tytule wpisu, a kolejne pojawiają się w dowolnym miejscu (tytule lub poza nim) np. “intitle:search engine which is the best”. Możemy łatwo zauważyć, że cała wpisana fraza nie jest zawarta w tytule artykułów, które zostały wyświetlone przez Google’a.
4. Wyszukiwanie artykułów, w których tytule znajdują się wszystkie wyrazy, które zostały wpisane, np.: “allintitle:search engine which is the best”. Widzimy, że we wpisach, które nam się wyświetliły, tytuły zawierają wszystkie słowa, które wpisaliśmy.
5. Szukanie definicji danego słowa, lub wpisanej frazy. Wpisanie po operatorze danych słów będzie skutkowało wyświetleniem się definicji wyrażenia w takiej kolejności, w jakiej zostały one wpisane. Np. “define:innovation”.
6. Szukanie tylko określonego rodzaju pliku. Np.: “management innovation filetype:pdf”.
7. Używaj cytatów, aby znaleźć dokładną frazę w wynikach wyszukiwania. W ten sposób zwiększasz szanse na znalezienie dokładnie tego, czego szukasz. Zobacz na przykład poniżej. “why should we be innovative”.
8. Użyj znaku minus, aby wyeliminować dane słowo z wyników wyszukiwania. Jest to przydatne narzędzie, jeśli chcemy znaleźć informacje o pewnej rzeczy, bez czytania o rzeczy powiązanej z nią, która mogłaby się pojawić w wynikach. Poniżej na obrazku widzimy przykład wyszukiwań produktów firmy Apple. Natomiast w kolejnych wyszukiwaniach zakładamy, że interesują nas wszystkie produkty za wyjątkiem Iphone’ów.
Od razu widać, że wyszukiwania znacznie się różnią i drugi przykład nie zawiera słów, które wykluczyliśmy. Nasze wymagania zostały spełnione 🙂
9. Użyj znaku plus, aby zawrzeć dane słowo w wynikach wyszukiwania.
10. Funkcjonowanie opcji, która pomaga wyszukać artykuły opublikowane w konkretnym czasie, pokazane jest poniżej. Z prawej strony klikamy “tools” ang. narzędzia i mamy wiele opcji do wyboru. Możemy również sami ustawić przedział czasowy (numer 3. oraz drugi obrazek).
UWAGA! Po każdym wpisanym operatorze, na przykład “related:” ; “allintitle:” itd. Jak również znakami “+” oraz “-” nie wolno stawiać spacji!
Pamiętaj – jeśli nie znajdziesz informacji na dany temat w wyszukiwarce postaraj się użyć innych słów, zachowując jednocześnie to samo znaczenie. Wtedy na pewno trafisz na to, czego szukasz.
Na koniec przedstawię Wam cztery najbardziej podstawowe możliwości, jakie oferuje wyszukiwarka Google, o których mogliście zapomnieć 🙂
- Jedną z nich są etykiety. Widoczne poniżej paska opcje “Videos”, “Images”, “News” od razu pokażą rodzaje wyników, które Cię interesują.
- Wyszukiwanie głosowe – po prawej stronie na pasku wyszukiwarki widnieje ikonka mikrofonu – wykorzystaj ją by wprowadzić polecenie wyszukiwania głosowego. Jest to dla nas, ludzi, szybsza i bardziej efektywna forma przekazywania informacji.
- Kalkulator – ta funkcja pomaga szybko obliczyć mniej lub bardziej skomplikowane obliczenia matematyczne. Wystarczy wpisać je do wyszukiwarki i nacisnąć Enter.
- Przelicznik – dzięki niemu możemy zaoszczędzić dużo czasu, ponieważ mamy możliwość przeliczenia praktycznie każdej wielkości. Jeśli chcemy przeliczyć jakieś wielkości musimy użyć angielskiego “to”, co po polsku znaczy “do”.
Zaczynając od walut:
Poprzez często trudne do zapamiętania wielkości masy, powierzchni, długości, czasu i wiele, wiele innych. Wystarczy wpisać w wyszukiwarce np. “kilometr to mile”, a od razu ukaże się wynik. Będziemy mogli zmieniać cechy danych wielkości, jak na załączonym obrazku.
A Wy znacie inne narzędzia Google, z którymi się nie rozstajecie? Podzielcie się nimi w komentarzach, aby ułatwić życie innym! 🙂