Innowacje

Rodzaje innowacji – podział ze względu na obszar, którego dotyczy

Mapa obszaru innowacji 4P

Popularny w literaturze angielskojęzycznej jest podział promowany przez Joe Tidda i Johna Bessanta. Jest przejrzysty i zrozumiały. Uzyskał uznanie wielu wykładowców czołowych uczelni oraz praktyków. To podział według obszaru, którego dotyczy innowacja:

  • Innowacje produktu
  • Innowacje procesu
  • Innowacje pozycji
  • Innowacje modelu

Innowacja produktu – jest zmianą w produkcie lub usłudze, którą organizacja oferuje. Przykładem innowacji produktowej może być: nowa forma opakowania wody mineralnej (zamiast plastikowej butelki opakowanie kartonowe) lub wydany przez firmę Apple w 2007 iPhone, który niewyobrażalnie zmienił rynektelefonów komórkowych i doprowadził do detronizacji Nokii.

Innowacją procesu jest zmiana w sposobie wytwarzania lub dystrybucji. Przykładem innowacji procesowej może być: nowa metoda kapslowania wody mineralnej, czyli również zmiana w wyposażeniu linii produkcyjnej odpowiedzialnej za kapslowanie. Innym przykładem może być optymalizacja systemu dostaw i realizacji zamówień. Tak jak wykorzystując Internet dokonał tego jeden z obecnie wiodących producentów komputerów – Dell. Kolejnym przykładem może być opracowany przez American Airlines system rezerwacji biletów Sabre.

Innowacja pozycji jest zmianą sposobu postrzegania istniejącego produktu (dobra lub usługi) i tym samym wprowadzenie go na nowy rynek. Genialnym przykładem może być wprowadzenie na nowy rynek produktu Lucozade. Jest to opracowany w 1927 napój na bazie glukozy. Był to popularny środek podawany dzieciom i inwalidom podczas rekonwalescencji. Został on re-pozycjonowany i obecnie jest sprzedawany, jako popularny napój izotoniczny dedykowany osobom aktywnie uprawiającym sport.

Innowacja modelu – zmiana modelu funkcjonowania, w którym organizacja działa. Przykładem innowacji modelu jest zaangażowanie klientów w proces kreowania nowych butów. Takie działania prowadzi na przykład Adidas i Puma. Wielu dotychczas biernych klientów przekształcono w aktywnych projektantów. Działy projektowe powyższych firm uzyskały darmowe wsparcie tysięcy pasjonatów z całego świata.

 

Mapa obszaru innowacji 4P

 

Mapa 4P stanowi wartościowe narzędzie dla przedsiębiorców. Po naniesieniu na nią innowacji pokazuje obszary, w których ma miejsce ich koncentracja oraz ewidentny brak. W przypadku, gdy jest możliwe opracowanie mapy 4P dla konkurencji, może stanowić narzędzie ułatwiające określenie miejsc na innowacje, w których brak konkurencji. Skierowanie w ich kierunku sił, może pomóc w zdobyciu przewagi, stosunkowo niskim kosztem.

You may also like
iPad + Velcro
Kreatywność jest w każdym z nas?

Najwyższą formą docenienia jest lajk! ;)

Help spread the word. You're awesome for doing it! Dziękuje!